Жінки з низьким оваріальним резервом

Що таке оваріальний резерв?

Фолікулярний або оваріальний резерв - це кількість яйцеклітин, готових до запліднення на поточний момент. Саме у жіночій статевій клітині зароджується нове життя, у своїй розмір яйцеклітини сягає 0,12 мм. На відміну від сперматозоїдів, які у чоловіків виробляються протягом життя, жіночі статеві хромосоми формуються під час внутрішньоутробного розвитку. Тобто програма з їхньою конкретною кількістю закладається ще на етапі онтогенезу плода у лоні матері. Далі, з кожним менструальним циклом, кількість яйцеклітин поступово витрачається. Ось чому кожна жінка, яка планує завагітніти зараз чи найближчим часом, ставить питання оцінки оваріального резерву. Звернути увагу на фолікулярний потенціал необхідно вже з 25 років, адже щороку він знижується та до 38-40 років стає незначним.

Методи оцінки оваріального резерву

У разі ненастання вагітності, можливо, причина криється у низькому оваріальному резерві. Тому рекомендується провести його оцінку. Для цього застосовується комбінація з наступних методів:

  • Ультразвукове дослідження необхідно зробити в 5-6-й день циклу. УЗД передбачає вивчення всіх характеристик органів малого тазу, матки та придатків. Лікар-гінеколог звертає увагу на кількість фолікулів, яка має становити близько одного до трьох десятків штук.
  • Аналіз на гормон АМГ - дослідження на антимюллерів гормон також проводиться на початку циклу (з 2-го по 5-й день). Найсприятливіший - 3-й день. В ідеалі тестів має бути кілька, щоби простежити динаміку.

Про низький оваріальний резерв слід говорити, якщо рівень гормону АМГ знижений, що є наслідком виснаження природного потенціалу жінки. Не впадайте у відчай, адже сучасна медицина здатна змінити ситуацію на краще.

Причини зниження

До основних причин зниженого оваріального резерву відносяться:

  1. Вік є першочерговою основою для того чи іншого фолікулярного потенціалу жінки. Починаючи з 25 років, резерв виснажується, тому завагітніти у пізнішому віці стає складніше.
  2. Генетика - можливі проблеми генетичного характеру, що передбачають передчасне зменшення кількості яйцеклітин, а також погіршення їхньої якості. В даному випадку, незважаючи на ранній біологічний вік (до 35 років), може спостерігатись низький оваріальний резерв.
  3. Захворювання, операції, радикальне лікування – раніше перенесені запалення в організмі, порушення функції щитовидки, операція на яєчниках, хіміо- та променева терапії можуть позначитися на кількості статевих клітин.
  4. Спосіб життя, звички - куріння, захоплення алкогольними напоями, прийом наркотичних засобів у поєднанні з нераціональним харчуванням, стресами та відсутністю режиму найчастіше призводять до плачевного стану справ, знищуючи дітородну функцію назавжди.

Якщо хоча б одна з причин мала місце у житті жінки, після її усунення, дуже важливо провести оцінку оваріального резерву. У разі зниженого потенціалу вживається ряд заходів.

Як покращити?

Після 30 років фертильність слід взяти під контроль. Для цього рекомендується робити регулярний тест на овуляцію, щоб розуміти, чи в кожному циклі організм виробляє яйцеклітину.

Крім того, важливо контролювати вагу. Чи є зайві кіло? Їх потрібно позбутися, оскільки саме вони призводять до гормонального дисбалансу. З іншого боку, ревне заняття спортом має негативні наслідки для оваріального резерву. Спорт потрібен, але у вигляді щоденного та помірного фізичного навантаження.

Якщо панночка курить, слід розлучитися із залежністю, а також стримати кількість споживаної кави. Так фолікулярний потенціал можна збільшити до 30%.

Переглянути весь раціон, виключивши «швидкі» вуглеводи, замінивши їх на «повільні». Необхідно споживати оптимальну кількість вітамінів та мінералів, контролювати водний баланс. Як альтернативу аборту лікарі рекомендують підібрати якісні контрацептиви, які, до речі, здатні ще й налагодити гормональний фон.